zpět

ROZHOVOR: DOGA - stále lepší a lepší...

 

PRAHA (KE) - Skupina DOGA je tu s námi už téměř 17 let. Má pevné jádro svých fanoušků, které se díky dlouhému trvání své existence, přehouplo do další generace. O této kapele se dá říct, že se vypracovává poctivě krůček po krůčku, bez jakékoliv protekce a výrazné pomoci médií.

zdroj: www.kulturniecho.com

 

Přesto si je už v roce 1999 vybraly skupiny URIAH HEEP a SLADE, jako svoji předkapelu. Další hvězdnou spolupráci zažili znovu v roce 2002, jako support americé skupiny MANOWAR. Od druhé desky s námi začal textově spolupracovat J. Nohavica. K němu se postupně přidali A. Brichta, Lou Fanánek Hagen a P. Šiška. Na svém kontě mají celkem šest desek. Poslední z nich "Love vole" dotočili před pár dny a mne zajímaly jejich čerstvé dojmy ze studia, koncertů a ze života vůbec...Připadá mi, že se z Vaší poslední desky vytrácí drive. Ty starší sice nebyly tak zvukově učesané, ale byly ostřejší...

Je to věc názoru. Za kytaristy mohu říct, že jsme se naopak vrátili k syrovějšímu zvuku. Je to tím, že jsme se vrátili zpátky k Marshallům (kytarová aparatura - pozn.red.) a tak je ten zvuk tvrdší. Někdo si myslí, že čím je víc zkreslená kytara, tím je tvrdší, ale to není pravda. Je to ve zvuku! A taky producentská a aranžerská práce Yardy Helešice má na tom velký podíl. Na koncertě samozřejmě všechny ty věci zní o hodně tvději. Lumos ještě dodává: patnáct let jsme se bránili tomu, abychom hráli na Marshally a nakones jsme u nich skončili stejně!

Nové desce se nedá popřít hodně příjemný a poslouchatelný zvuk. Nebojíte se, že sklouznete někam k popové komerci?

My jsme v podstatě rockoví písničkáři. Pořád jsou to jen písničky. Všimni si, že to tak je u všech kapel, který za něco stojej´, i tvrdý kapely hrajou písničky a je tam melodika. My to taky tak máme. Hrajem to na koncertě s kytarama - je to rock´n ´roll, ale vezmeš do ruky španělku a můžeš si to zahrát třeba u táboráku. Jednou za rok, zhruba kolem vánoc, hrajeme "unplugged" vystoupení. A hodně lidí, co to slyšelo, říkalo, že ty písničky prý dostavají úplně jiný rozměr. Je to strašně příjemné hraní.

Zaujal mě text: ...čeho je víc, než chleba - říkam ti to rovnou, chtěl bych tě jebat! Nebyl s tím u vydavatele problém?

Trochu jsme měli strach a přemýšleli jsme, jestli to nenecháme "vypísknout" a pak jsme si řekli proč? - vždyť je to dobrej slogan. Musí to vyvolat nějaké emoce a je jedno jestli kladné a nebo záporné.

Lidi vás hodně znají z koncertů a podle ohlasů z webu, vaše koncerty mají vždycky dobrou atmosféru. Nepřemýšleli jste o živáku?

S tou myšlenkou už válčíme několik let. Řešíme dilema: natočit "unplugged" vystoupení, živé vystoupení nebo "best of..."? Protože hrajeme už sedmnáctý rok a to je dlouhá doba, je spousta nových fanoušků. Hrajeme vlastně už pro druhou generaci a ty lidi už si nekoupí naše starší desky - nikde nejsou! Udělali jsme vyjímečně reedici první desky a prodáváme ji na koncertech, ale v krámě si ji nekoupíš. Dvojka je vyprodaná, trojka a čtverka taky, takže je nejvyšší čas udělat "The Best Of..."

Hrajete už 17 let. Co ponorka? Jak se s tím perete?

Samozřejmě, že občas něco je, ale jsme dospělý lidi a všichni víme o čem to je. Za ty roky už se známe natolik, že všichni víme o svých chybách navzájem a už se tomu umíme vyhnout, než abychom to nějak zbytečně hrotili. Vždycky tam něco bude, ale už s tím umíme zacházet. Většinu krizí v minulosti jsme zvládali - akorát náš basák je nezvlád´. Teď máme novýho, je s námi rok. Předešlý skončil díky chlastu - mrzí nás to šíleně, ale už se to nedalo vydržet. Už to prostě nešlo. Nemůžeme za toho člověka dýchat- můžem mu pomoct, dali jsme jej na léčení, s tím, že na něj počkáme. Po dvou letech, co přišel zpátky začal zase chlastat. Denně pil litr Myslivce a pět piv. Denně! Rok v kuse. To byl konec. Hrajeme pro lidi a na pódiu prostě nemůžeš být na sračky...

Ve vaší hudbě jde slyšet odkaz starého dobrého hardrocku (DEEP PURPLE, KISS) Která z těch kapel byla pro vás největším idolem?

Těžko říct - to máme všichni podobný. Posloucháme od Madonny, přes Michaela Jacksona, RAMMSTEIN, starý DEEP PURPLE, Uriáše (URIAH HEEP), LED ZEPPELIN až po KISS. Nás baví dobrá muzika. Neřešíme jestli je to hardrock, nebo popík.

Dělali jste support už Uriášům, Sladům, Manowar. Samé ikony hardrocku. Je ještě někdo, s kým by jste rádi stáli na pódiu?

To je otázka. Těžko říct. Dneska už ty skupiny jako nějaké ikony neberem. Dnes je jiná doba a na ty kapely si můžeš kdykoliv zajít. A nejen zajít - i zahrát si s nimi! Kdysi to byli pro nás bozi. Ještě tak před patnácti lety by se nám z toho klepali kolena.

Co říkáte tomu, že na Slovensku vystoupí legendární OMEGA?

To by mě zajímalo. Já jsem je ještě nikdy živě neviděl. Určitě by stálo za to, jet se na ně podívat - myslím, že takhle už je člověk nebude mít možnost nikdy vidět.

Viděl jsem jejich koncert na DVD a pořát to mělo tu sílu...

Jde o to zůstat živou kapelou. Člověk může zestárnout, ale furt se na něj musí dát dívat. Vem si třeba AC/DC, ta kapela to po těch letech pořád v sobě má. Některé nové kapely už po pár letech hrajou tak, že jen stojej na podiu - no to ať se na to raději vyserou! Buď hraju naplno, se vším všudy, nebo nic. Je to rock´n ´roll a show k němu patří. Můžu sice bejt pak unavenej, ale dokud hraju, tak to tam musí být.

Léto je na krku - co DOGA v létě?

Koncerty, fesťáky. Jsme na šňůře a máme před sebou nějakejch šedesát koncertů. Tento měsíc asi třicet. Je to masáž - jedeme fakt každý den.

Je nějaký festival, na který se obzvlášť těšíte?

Těšíme se nejvíce na Třinec. Tam jsme v podstatě doma. 23. června tam hrajeme jako předkapela EXPLOITED. Docela se na ně těšíme, je to takový bigbítový punk. A hned druhý den MICHAEL SCHENKER GROUP, MOONSPELL a DOG EAT DOG." Bude to fajn.

A co baby - pořád ještě letí na muzikanty?

(všichni se smíchem): Zaplaťpánbůh! Nemůžem říct všechno, samozřejmě - někteří z nás mají partnerky, že? On teď chodí s Helenkou (myšlen Mrňus, jehož partnerka je Helena Zeťová)... Za "totáče" to bylo lepší - to jsme bohužel až tak moc nezažili. Začali jsme jezdit až v roce 1989. V té době byli muzikanti vlastně nejvíc. Muzikanti a herci. Dneska už je to trochu jiný - jsou tady sportovci a celebrity, takže hodně jich ubylo. Ale ještě jich na nás zbývá dost...

Aleš "FOXIK" Michálek
zdroj: www.kulturniecho.com

 

 


 ----------------------------------------------------

 

Miniaplikace ----------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

metalshop.jpgsting.jpgomega.jpgshock.jpgmartom.jpghns.jpgfajn.jpg

 

Novinky | Články | Koncerty | Diskografie | Historie | Galerie | Videa | Download | Kontakty | Dogashop | Fanklub | Kecárna |  
 

DOGAMUSIC | Všechna práva vyhrazena. Kontakt: koncerty@dogamusic.cz

  © PS Media s.r.o.  powered by redakce-online.cz